Wybór kominka powietrznego i z płaszczem wodnym

Rodzajów kominków jest dużo, dlatego postanowiliśmy skupić się na dwóch najczęściej spotykanych grupach kominków, które różnią się systemem grzewczym. Mowa o kominkach powietrznych i kominkach z płaszczem wodnym.

Kominki powietrzne - jak dobrać moc grzewczą?

Kominki powietrzne, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują systemy DGP (dystrybucja gorącego powietrza). Systemy te rozprowadzają wytworzone przez wkład kominkowy powietrze także do innych pomieszczeń w obiekcie. Wybór kominka jest prosty i zależy od tego, jak wielką powierzchni chcemy nim ogrzewać. Producenci kominków przyjmują, iż 1kW mocy wystarczy na ogrzanie około 10 m2 powierzchni (uwzględniając standardową wysokość pomieszczenia w granicach 2,5 do 2,7 m). Z prostej kalkulacji wynika, że chcąc ogrzać dom o wielkości 100 m2, potrzebujemy kominka o mocy co najmniej 10 kW.

Kominki powietrzne zwykle pełnią rolę ozdobną. Jeżeli nie są podłączane do systemów DGP, wystarczy mały kominek z wkładem żeliwnym lub stalowym, aby ogrzać pomieszczenie, w którym znajduje się palenisko.

Kominki z płaszczem wodnym - jak dobrać moc grzewczą?

Dużo bardziej nowoczesne i coraz częściej spotykane są kominki z płaszczem wodnym. Jak sama nazwa wskazuje, taki kominek w swojej budowie zawiera specjalną szczelinę, w której znajduje się woda. To właśnie ona jest podgrzewana i odpowiada za rozprowadzanie ciepła. Wybór kominka z płaszczem wodnym zależy nie tylko od powierzchni, jaką chcemy ogrzać, ale także od możliwości instalacji centralnego ogrzewania.

Powierzchnię oblicza się identycznie, jak przy kominkach powietrznych - 1kW mocy wystarczy na ogrzanie 10 m2 powierzchni. Natomiast instalacja co w domu powinna odebrać dwukrotnie większą moc, niż nominalna moc grzewcza podawana przez producenta kominka. Kominki z płaszczem wodnym są ekonomicznym rozwiązaniem, gdyż korzystają z instalacji co. Można do nich podłączyć wężownicę, którą wykorzystuje się jako element bezpieczeństwa (dzięki niej, kominek jest schładzany podczas przegrzania). Wężownica może także ogrzewać wodę użytkową domowników.