Najważniejsze zasady wyboru kominka

Kominki w pomieszczeniach mieszkalnych instalowano od pokoleń. Dziś również cieszą się dużą popularnością. I chociaż zmieniły swój wygląd, stały się bardziej nowoczesne i spełniające jeszcze więcej potrzeb mieszkalnych - nadal zachowały swój niespotykany styl, funkcjonalność grzewczą oraz ozdobne przeznaczenie.

Nie dziwi więc fakt, gdy domownicy, którzy mają możliwość instalacji kominka w swoim domu lub mieszkaniu, poważnie zastanawiają się nad inwestycją w ten element systemu grzewczego. Aby wybór był trafny, warto przed zakupem zadać sobie kilka najważniejszych pytań, które celują w zasady wyboru kominka. Dzięki rzetelnym odpowiedziom, uzyskamy obraz kominka, który sprawdzi się w naszym domu i będzie spełniał wszystkie stawiane przed nim zadania.

Aby poprawnie wybrać kominek, warto odpowiedzieć na następujące pytania

  • Czy kominek ma być tylko ozdobą, czy też ma stanowić punkt ogrzewania w domu? - odpowiedź na to pytanie pozwoli określić wielkość kominka oraz jego moc grzewczą. Warto nadmienić, że kominek w myśl obowiązującego prawa nie może być jedynym źródłem ogrzewania w domu. Stanowi on grzewczy dodatek, dlatego wielu ludzi wybiera kominki zwracając uwagę tylko na atrybuty ozdobne.
  • Czy mamy możliwość podłączenia kominka do centralnego systemu ogrzewania? - jeżeli mamy taką możliwość, warto wybrać kominek z płaszczem wodnym. Wykorzystuje on centralne ogrzewanie, podgrzewając wodę, która emituje ciepło. Kominek z płaszczem wodnym jest o wiele bardziej ekonomiczny i bezpieczny (aby zabezpieczyć kominek przed przegrzaniem oraz jednocześnie wykorzystać ogrzewaną wodę, często instalowana jest wężownica).
  • Jaką powierzchnię ma ogrzewać kominek? - oszacowanie powierzchni pomieszczenia, gdzie znajdzie się kominek pozwoli na wybór wielkości kominka oraz dopasowanie mocy grzewczej.
  • Jakim budżetem dysponujemy? - ostatnie pytanie, które definiuje rodzaj i wielkość kominka. Warto nie zapominać o kosztach montażu i dodatkach do kominków.